Guz jajnika

Łagodne guzy jajnika dzielą się na:

• przedstawiono guzy nabłonkowe (nabłonek powierzchniowy):
surowicze, śluzowe, endometrioidalne, lekkie (mezonephroidalne), mieszane guzy nabłonkowe i guzy Brennera. Najczęściej wśród nich ginekologia operacyjna napotyka na torbielakogruczolaka i gruczolaka.
• guzy sznurka płciowego i zrębu. Głównym typem guza zrębu jest włókniak jajnika.
• guzy zarodkowe: potworniak, torbiel skórna.
Na podstawie aktywności hormonalnej różnicuj nieaktywne hormony i hormonalne (feminizujące i weryfikujące) łagodne guzy jajnika. Guz jajnika nie musi być rakowy. Jeśli interesuje Cię ten temat to odsyłam do rak jajnika – artykułu ginekolog Pauliny Kamińskiej.

Objawy łagodnych guzów jajnika

Ciągnięcie, głównie jednostronny ból w podbrzuszu, niezwiązany z miesiączką. Może wystąpić zwiększone oddawanie moczu i wzdęcia w wyniku nacisku guza na pęcherz i jelita. Na tym tle pacjenci często zauważają wzrost wielkości brzucha.
Jak wzrost łagodnych guzów jajnika zwykle tworzą się w nodze, która składa się z więzadeł, tętnic, naczyń limfatycznych, nerwów. Pod tym względem klinika często objawia objawy ostrego brzucha z powodu skręcenia nóg guza, ucisku naczyń krwionośnych, niedokrwienia i martwicy. U jednej czwartej pacjentów z łagodnymi guzami jajnika obserwowano nieregularność miesiączkowania, niepłodność.
Z mięśniakami jajnika może rozwinąć się niedokrwistość, wodobrzusze i opłucna, które ustępują po usunięciu guzów.
Guzy feminizujące przyczyniają się do przedwczesnego dojrzewania dziewcząt, przerostu endometrium, dysfunkcyjnego krwawienia z macicy w wieku rozrodczym, krwawego wyładowania po menopauzie.

Diagnoza łagodnych guzów jajnika

W badaniu ginekologicznym określa się obecność guza, jego lokalizację, wielkość, konsystencję, mobilność, wrażliwość, charakter powierzchni, związek z narządami miednicy. Przeprowadzenie badania dopochwowego pozwala na wykluczenie inwazji guza do sąsiednich narządów.
USG przezbrzuszne i echografia przezpochwowa w 96% przypadków pozwalają na odróżnienie łagodnych guzów jajnika od mięśniaków macicy, procesów zapalnych w przydatkach. W nietypowych przypadkach wskazane jest obrazowanie za pomocą komputera i / lub rezonansu magnetycznego.
Podczas wykrywania jakichkolwiek procesów nowotworowych w jajnikach określa się markery nowotworowe (CA-19-9, CA-125). Z naruszeniem cyklu miesiączkowego lub pomenopauzalnego krwawienia należy oddzielić skrobanie diagnostyczne i histeroskopię. Aby wykluczyć guzy przerzutowe w jajnikach, gastroskopię, cystoskopię, urografię wydalniczą, irygoskopię, kolonoskopię, rektomoskopię wykonuje się zgodnie ze wskazaniami.
Diagnostyczna laparoskopia w łagodnych guzach jajnika ma 100% dokładności diagnostycznej i często rozwija się w postać terapeutyczną. Prawdziwe łagodne guzy jajnika różnicują się z retencyjnymi torbielami jajników (te ostatnie zwykle ustępują w ciągu 1-3 cykli miesiączkowych samodzielnie lub po wyznaczeniu złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych).

Leczenie łagodnych guzów jajnika

Wykrycie łagodnego guza jajnika jest wyraźnym wskazaniem do jego usunięcia. Taktyka chirurgiczna łagodnych guzów jajnika zależy od wieku, statusu reprodukcyjnego kobiety i tworzenia histotypu. Zazwyczaj interwencja polega na usunięciu zaatakowanego jajnika (wycięcie jajników) lub adnexektomii. U pacjentów w wieku rozrodczym dopuszczalne jest wykonanie klinowej resekcji jajników z nagłym rozpoznaniem histologicznym i rewizją drugiego jajnika.
W okresie okołomenopauzalnym i gdy obustronna lokalizacja łagodnych guzów jajnika lub podejrzenie ich usunięcia złośliwego przydatków jest wykonywana wraz z usunięciem macicy (wycięcie macicy). Dostęp do wyboru łagodnych guzów jajnika jest obecnie laparoskopowy, co pozwala zmniejszyć uraz chirurgiczny, ryzyko zrostów i choroby zakrzepowo-zatorowej, przyspieszyć rehabilitację i poprawić rokowanie rozrodcze.

http://ekodieta.warszawa.pl/